Czołówka polskiego alpinizmu i himalaizmu na szkoleniu w Podlesicach

W dniach 23-24 maja blisko 30 polskich wspinaczy, alpinistów i himalaistów wzięło udział w szkoleniu w ramach przygotowań do realizacji celów programu Polskie Himalaje.

Uczestnicy szkolenia zapoznali się m. in. z:

- profilaktyką, rozpoznawaniem i leczeniem chorób związanych z wysokością takich jak AMS, HACE,HAPE oraz wdrożeniem leczenia z użyciem apteczki ratunkowej i obozowej oraz tlenu ratunkowego.

Szkolenie prowadziła i praktyczne ćwiczenia zorganizowała dr Marta Kurdziel

- obsługą radiotelefonów najnowszej generacji zakupionych na potrzeby programu przez Fundację Wspierania Alpinizmu Polskiego im. Jerzego Kukuczki. O zmianach częstotliwości, usterkach, zasadach prowadzenia korespondencji oraz o łączności satelitarnej opowiadał Marcin Kaczkan-szef zespołu łączności satelitarnej i radiowej PZA

Kolejny blok tematyczny obejmował:

- szkolenie urazowe z użyciem sprzętu dostępnego podczas wyprawy, badanie urazowe – teoria i praktyka: prowadzone przez Ewę Karolinę Matałowską.

fot. Ryszard Pawłowski

W drugiej części dnia uczestnicy szkolenia mieli okazję przećwiczyć metody transportu leżącego poszkodowanego, użycie noszy brezentowych, zabezpieczenie przed wychłodzeniem, wykonanie prowizorycznych noszy, /karimata, namiot, nrc, lina/. Zajęcia praktyczne przeprowadził Mariusz Grudzień i Piotr Snopczyński.

Fot. Karolina Matałowska

Pierwszy dzień spotkania zakończył wykład Bogusława Kowalskiego nt. zarządzaniem ryzykiem w górach wysokich. Wybrane przypadki wypadków w górach wysokich z omówieniem błędów omówione zostały przez Janusza Majera, Bogusława Kowalskiego oraz Jerzego Natkańskiego.

Drugiego dnia kontynuowano zajęcia dot. zdrowia i zagrożeń wynikających z przebywania w górach wysokich i ekstremalnie trudnych warunkach. O odmrożeniach, pielęgnacji, profilaktyce a w końcu o leczeniu odmrożeń, powyżej bazy opowiedział Maciej Stańczak.

Fot. Ryszard Pawłowski

Szkolenie zakończyło:

- przypomnienie składu i pokaz apteczki ratunkowej oraz apteczki obozowej ze zwróceniem szczególnej uwagi na leki na choroby wysokościowe, ból, odmrożenia, wyczerpanie energetyczne i odwodnienie. Blok ten poprowadził Mariusz Grudzień.

oraz

- nauka wykonywania zastrzyków domięśniowych z gotowej strzykawki oraz ich zrobienia sobie lub partnerowi. Zajęcia praktyczne w tym zakresie przeprowadzili: Mariusz Grudzień, Karolina Matałowska oraz Maciej Stańczak.

Fot. Karolina Matałowska

Ostatnim elementem dwudniowego spotkania było poznanie metody udrażniania i utrzymywania drożności dróg oddechowych oraz praktyczne ćwiczenia resuscytacji BLS przygotowane przez Karolinę Matałowską.

Szkolenie medyczne zorganizowane było wg koncepcji opracowanej przez dr Roberta Szymczaka / www.Medeverest.pl / i zostało poprowadzone przez dr Martę Kurdziel oraz instruktorów ratownictwa medycznego: Ewę Karolinę Matałowską i Maćka Stańczaka a także ratownika medycznego i instruktora GOPR Mariusza Grudnia.

Całość szkolenia przygotowała Fundacja Kukuczki oraz komisja wspinaczki wysokogórskiej PZA. Wsparcia finansowego udzieliła Fundacja Kukuczki.

Patrycja Konopka

Ostatnie zmiany: 28.05.2015 o 10:37